![alin mituta reper](https://alegeri2024.com/wp-content/uploads/2024/01/alin-mituta-reper-678x381.jpg)
“Ministrul agriculturii îi ia de proști pe fermieri și pasează către Bruxelles responsabilitatea pentru incompetența sa”, acuză europarlamentarul Alin Mituța.
Mai precis, acesta le-a promis agricultorilor că le acordă derogări pentru niște condiționalități de mediu (GAEC 7 și 8 ) știind de la început că face promisiuni deșarte pentru că acele derogări sunt aproape imposibil de acordat din punct de vedere al legislației europene.
“Acum, când Comisia i-a spus ce știa deja, anume că e practic imposibil, ministrul se înfoaie și vrea să ceară demisia comisarului pentru agricultură. Mișcarea e clasică: promite lucruri în țară și apoi dă vina pe Bruxelles pentru că nu te poți ține de ele”, a spus Mituța.
Europarlamentarul a explicat cum stă treaba: “Pentru buna informare, regulile sunt în felul următor: articolul 148 din regulamentul 2115/2021 prevede că derogările se acordă excepțional pe un an. Ori România a avut deja derogări anul trecut, prin urmare nu mai poate avea și anul acesta decât dacă s-ar schimba regulamentul prin vot în Comisie, Consiliu și Parlament, o procedură complexă și aproape imposibilă ținând cont că mandatele instituțiilor europene sunt spre final și nu ar mai exista fizic timp pentru o astfel de modificare (nu avem conceptul de OUG în UE).
Prin urmare, în loc să paseze responsabilitatea și să promită lucruri care nu-i stau în putere, ministrul ar face bine să găsească soluții fezabile și realiste pentru fermieri. Cât despre a cere demisia comisarului, va fi o bună ocazie de a face lumea să râdă la masa Consiliului”.
Ministrul român al agriculturii, Florin Barbu, a reafirmat că în reuniunea Consiliului Agricultură şi Pescuit (AGRIFISH), ce are loc marţi, la Bruxelles, va solicita din nou derogări de la standardele 7 şi 8 privind bunele condiţii agricole şi de mediu (rotaţia culturilor şi condiţia de a lăsa nelucrată 4% din suprafaţa fermei), explicând că „atât timp cât noi nu putem rezolva problemele fermierilor români – vorbim aici de directive şi regulamentele Uniunii Europene – cred că trebuie să plecăm acasă atât noi, ca miniştri, cât şi comisarul european”.